Міжнародний День Землі





Великдень



Міжнародний день екологічних знань





День відкритих дверей










Всесвітній день здоров'я




Національний Тиждень читання поезії


















Три роки незламності











Міжнародний день рідної мови








День Героїв Небесної Сотні









День єднання







День вшанування учасників бойових дій на територіях інших держав та річниця виведення "обмеженого контингенту" радянських військ із республіки Афганістан









Міжнародний день книгодарування





День безпечного Internetу - Safer Internet Day




















107-у річниця пам’яті Героїв Крут





Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту



День Соборності








День пам'яті захисників Донецького аеропорту або День пам'яті "кіборгів"



Читаймо, друзі, своє рідне - українське!







Україна та світова спільнота вшановують невинних жертв Голодомору-геноциду









Бібліотечний журфікс із письменником Надслучанського краю








День українського добровольця





В Тарасовій думі, у Лесиній пісні





















Декада честі "Ми - нація, ми - сила, ми - народ"

























Міжнародний день дарування книг
















Україна соборна і незалежна_🇺🇦
















Зустріч з Іриною Баковецькою
















Всесвітній день української хустки















День Збройних Сил України
















Міжнародний день волонтера











🩵💛📚 Національний Тиждень читання - 2023 📚💙💛





















#Україна_ГОЛОДОМОР_Геноцид_історія_




















27 листопада українці вшановують 160-ліття від дня народження найвідомішої української письменниці, громадської діячки та важливої постаті раннього модернізму в українській літературі – Ольги Юліанівни Кобилянської.
Творами Ольги Кобилянської зачитується не одне покоління поціновувачів українського слова. І річ не лише у принадності її самобутнього стилю. Чимало тем та ідей, порушених у творах видатної буковинської письменниці, не втратили своєї актуальності й сьогодні.

25 листопада 1838 року народився Іван Нечуй-Левицький, український письменник.
В останню чверть ХІХ століття, в умовах російських циркулярів про тотальну заборону української мови, Іван Нечуй-Левицький був чи не єдиним, хто по-справжньому відстоював мову. І, фактично, відстоював Україну. Саме тому машина російської пропаганди майже стерла його ім’я з української історії й із пам’яті українців.
“Іван Левицький — се великий артист зору, се колосальне, усеобіймаюче око України” /Іван Франко/
“Яка прекрасна мова! Читав — наче погожу воду у спеку пив. Яке знання народних звичаїв, народного життя!” /Михайло Коцюбинський/
“Жодна література світу не має такого правдивого, дотепного, людяного, сонячного, хоч дещо затьмареного тугою за кращим життям, твору…, як “Кайдашева сім’я” Нечуя” /Максим Рильський/

7 листопада виповнюється 87 років від дня народження Миколи Вінграновського, видатного українського письменника-шістдесятника, кінорежисера, актора, сценариста, Шевченківського лавреата (1936 – 2004).
Вінграновського називали голосом свого покоління, чарівником слова.
“Загалом же поет – до сорока років, великий поет – до тридцяти, а що робити далі? Тому багато йдуть у політику. А я пишу прозу і знімаю фільми”, – охарактеризував себе Микола Вінграновський.
“Микола Вінграновький – можливо, що кращий поет з усіх на світі сущих (поети, коли вони справжні, не вмирають). Що не вірш – то одкровення: слова, образу, почуття ламкого-тремтливого, що забринить і стихне, і мовчить луною, яка западає кудись за горизонт…” /Сергій Тримбач, український кінокритик/

Володимир Лис — відомий український журналіст, прозаїк і драматург. Його називають справжнім народним письменником і феноменом сучасності. Він є володарем численних престижних літературних премій, серед яких титул “Золотий письменник України”; багаторазовим призером “Коронації слова”, автором уже легендарного “Століття Якова” — “Найкращого роману десятиріччя”, що ліг в основу однієї з найбільш успішних екранізацій останніх років.

Книга для читання в жовтні🍂🍁🍂
📙Ольга Токарчук “Бігуни”.
Роман польської письменниці переплітає долі різних персонажів, які шукають своє місце в цьому недосконалому світі. Серед них є психологиня, що ідеалізує недовершеність життя та не боїться зануритися в неї з головою, і анатом, який останнім часом здатен переживати лише розпач власного болю та палко прагне його позбутися. Дві протилежності: чоловік, що втратив зв’язок зі старим спокійним існування, і жінка, що уславлює естетику психологічного сум’яття.
Книга “Бігуни” Ольги Токарчук отримала світове визнання та нагороди. Так, авторка стала лауреаткою польської премії “Ніке” у 2008 році і Міжнародної Букерівської премії у 2018 році.
Твір приверне увагу тих, хто цікавиться сучасною літературою, де майстерно поєднані філософські та етичні питання, а також подані складні персонажі, адже роман порушує теми недосконалості світу, пошуку місця у ньому та сутність людських відносин.
👉Бібліотека запрошує до читання!📚
Читаймо разом

17 жовтня 1985 року народилася наша найвідоміша землячка, український прозаїк, поетеса, журналістка, краєзнавець, композиторка, громадська діячка, етно-рок виконавиця.

17 жовтня 1936 року в Теліжинцях, на Київщині, народився автор “Балади про соняшник”, “Думи про вчителя” і “Чорнобильської Мадонни”.
Іван Драч повсякчас бачив непересічне в буденному й озвичайнював непересічне. Тільки він міг так оспівати абсолютно побутові речі: хліб, цибулину тощо…
Незвичність форми, складність поетичної мови Драча направду видаються коштовним камінням, привертають увагу до буденних явищ, зупиняють, аби краще їх роздивитися. Деякі ж із його віршів сьогодні видаються щонайменше пророцтвом…

“Коли Добро безсиле, воно – Зло” /О.Вайльд/
16 жовтня 1854 року народився Оскар Вайльд – один з найвідоміших письменників в історії. Прибічник естетичного руху XIX століття, він звертав увагу на красу більше, ніж моральні та соціальні цінності. Він працював заради мистецтва. За своє життя Вайльд написав дев’ять п’єс, один роман і безліч віршів, оповідань і нарисів. Найвідоміші роботи – поема «”Балада Редінгської в’язниці”, роман “Портрет Доріана Ґрея” і п’єса «”Як важливо бути серйозним”. Вайльд був відомий своєю дотепністю і обдарованістю: хто його знав, розповідав, що коли Оскар починав говорити – вся увага була прикута до нього.
День пам'яті







10 вересня 2023 року в Україні вшановують пам’ять депортованих українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках.
Наприкінці Другої світової війни новий польський прокомуністичний уряд, продовжуючи політику міжвоєнного уряду націонал-демократів, поставив собі за мету мати моноетнічну державу, зачищену в різний спосіб від національних меншин, зокрема українців.
Депортація українців із територій Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини, на яких вони споконвіку проживали, сталася внаслідок укладеної між УРСР і Польським комітетом національного визволення Угоди про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян із території УРСР. Договір передбачав виїзд українців до УРСР і повернення до Польщі поляків і євреїв, які станом на 17 вересня 1939 року були громадянами Польської держави.
Бібліотека ліцею, з нагоди вшанування пам’яті депортованих, підготувала Бібліотечний кейс “1944-1951 рр. Депортація. Вигані з рідної землі…”, що включає:
– експрес-повідомлення “1944-1951рр. Українці польсько-українського пограниччя. Режим поневірянь і надій”
– презентація-реквієм “Вигнані з рідної землі…”
У сім’ях депортованих з різних причин неохоче говорять про примусове переселення і труднощі, з якими довелося стикнутися на новому місці. Втім, вони свято зберегли те, що ніхто не зміг відібрати: свою культуру, традиції, сімейні реліквії, які вдалося привезти з собою з рідної землі. Саме тому так необхідно сьогодні говорити про ці трагічні, але важливі сторінки нашої історії.
Олександр Довженко - Гомер ХХ століття.


Олександр Довженко – Гомер ХХ століття.
10 вересня 1894 року народився Олександр Довженко – всесвітньовідомий українець, цвіт української нації, перший поет кіно, найвідоміший український кінорежисер і письменник; фундатор національного і світового кіноматографу;
заслужений діяч мистецтв УРСР.
Він – одна з найтрагічніших постатей в українському мистецтві. Українця Олександра Довженка радянська влада не розстріляла і не згноїла у таборах. З ним вчинили гірше – йому заборонили повертатися на батьківщину.
“І стоїть Україна перед нашим духовним взором у вогні, як неопалима купина” /О.Довженко/.
Режисер культових кінострічок “Україна в огні”, “Земля”, “Звенигора”, “Арсенал”.
Вшановуючи найвідомішого українця, бібліотека ліцею для користувачів підготувала книжкову поличку “Олександр Довженко. Велич і трагедія генія”.
Активна мистецька настроєність на сучасність і її проблеми, органічний історизм образного мислення, принципи творення глибоко народних, національно своєрідних характерів, поєднання високого романтичного злету думки з проникливим аналізом реальної дійсності, переосмислення поетики народної творчості, вільне застосування гіперболізму, гротеску, символіки — ці й багато інших рис Довженкової творчості істотно збагачували пошуки української прози.
"Будеш, батьку, панувати, Поки живуть люди; Поки сонце з неба сяє, Тебе не забудуть!…"/Т.Шевченко, "На вічну пам’ять Котляревському"/


9 вересня, користувачі бібліотеки долучилися до вшанування пам’яті Івана Котляревського, основоположника нової української літератури, поета, драматурга, письменника. Найвідомішим твором
якого є бурлескно-травестійна поема “Енеїда”, перша масштабна пам’ятка українського письменства, що була написана розмовною українською мовою.
Книгозбірня ліцею підготувала для користувачів бібліополичку ” сновоположник нової української літератури – Іван Котляревський”.
історія розвитку української літератури мала такий же надзвичайно складний та самобутній шлях, як і історія нашої країни в цілому. Українському народу сьогодні є чим пишатися, адже наша література впродовж століть довела свою унікальність, бо попри всі гоніння і й несприятливі історичні умови, продовжувала розвиватись та створювати такі шедеври як “Енеїда”, “Наталка-Полтавка”, “Москаль-чарівник” І.П. Котляревського.
Сьогодні, коли наша держава вже є незалежною, молодь має можливість вільно знайомитися із творами поетів і письменників, що ціною власного життя відстоювали колись своє право на творчість. Життєвий шлях І.П. Котляревського є яскравою ілюстрацією тих складних і важких для України часів.
День українського кіно



До Дня українського кіно, який щорічно відзначається в другу суботу вересня, у бібліотеці ліцею оформлено книжкову виставку-презентацію “Від роману – до екрану”, на якій представлено книжки, за якими талановиті режисери зняли свої геніальні фільми. Серед них: твори Івана Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”, Лесі Українки “Лісова пісня”, Олександра Довженка “Зачарована Десна”, Пантелеймона Куліша “Чорна рада”, Михайла Коцюбинського “Тіні забутих предків”, Павла Загребельного “Роксолана”, Григорія Квітки-Основ’яненка “Сватання на Гончарівці” та інші твори, які являються класикою українського кінематографа.
Письменники пишуть книги, сценаристи перетворюють їх у фільми, а режисери ті фільми знімають. Книга є першоджерелом для створення екранізації.
Запрошуємо до книгозбірні і відвідати виставку!
Міжнародний день грамотності



“Граматика повеліває навіть королями” /Ж.-Б. Мольєр/
Щорічно, 8 вересня, у світі відзначають Міжнародний день грамотності.
Дата вибрана не випадково: свято, за рекомендацією ЮНЕСКО, приурочено відкриттю Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, яка проводилася 8 вересня 1965 року в Тегерані. На честь цієї події було вирішено щорічно проводити День грамотності.
Міжнародний день грамотності — це символ досягнень усього людства. Адже грамотність — це один із критеріїв, який відрізняє прогресивне суспільство від примітивного.
Грамотність – у перекладі з латинської дослівно означає “словесність” і показує ту ступінь, з якою людина вільно володіє навичками читання і письма своєю рідною мовою.
Бібліотека ліцею підготувала для своїх користувачів кошик знання рідної мови “Грамотність – запорука успіху людини”.
“Українська мова – це модно!” Дійсно, нарешті, володіння рідною мовою стало не лише необхідно, а й круто, сучасно, популярно, це – ознака стилю і престижу. А ще – це природно, стверджуємо ми!
Запрошуємо до бібліотеки усіх, хто прагне оволодіти та удосконалити навички володіння сучасною українською мовою, прокачати ділову українську мову та створення документів, навчитися розрізняти суржик, літературну норму, запозичені слова і навчитися правильно їх застосовувати. До Вашої уваги: навчальні підручники і посібники, словники.
День читання книг









Підбадьорити, надихнути та, навіть, спонукати до кардинальних змін у житті – все це може книга.
6 вересня у світі відзначають День читання.
Бібліотека ліцею знає чим здивувати поціновувачів книг. Тому організувала флеш-моб “Читаймо українську книгу!”.
Приходьте у бібліотеку, знайомтеся з творами українських класиків та сучасних письменників.
Читайте те, що вам цікаво. Тоді книжка “говоритиме” з вами і ви дійсно почерпнете з неї щось таке, що надасть вам відчуття розумності. Бо розум – не в кількості книжок і не у швидкості їх читання, розум – у мудрості їх розуміння.
День читання книг – це свято, яке у 2000-х придумали бібліотекарі і підхопили користувачі соціальних мереж. Основна ідея – заохочувати молодь читати більше.
У День читання, обов’язково прочитайте хоча б кілька сторінок улюбленої книги, адже книги це не тільки знання та розвиток, а й прекрасний спосіб провести час.
Василь Стус - велетень духу і таланту




У день річниці смерті Василя Стуса, 4 вересня, у бібліотеці ліцею проведено Бібліохвилинку “Василь Стус –
велетень духу і таланту” та книжково-ілюстративну виставку-огляд “Василь Стус – величний і вічний”, присвячених світлій пам’яті українського поета, перекладача, прозаїка, літературознавця, правозахисника, одного із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників, Героя України – Василя Стуса.
Довідково:
Василь Семенович Стус пішов з життя 4 вересня 1985 року, 30 років тому… Він помер, чи правдивіше сказати загинув, відстоюючи насамперед гідність людини та її право жити і творити вільно.
Василь Стус став символом Українського Опору другої половини ХХ століття, він був одним із тих, хто вів непримиренну боротьбу за українську державність та національну ідею. Навіть у найтяжчі хвилини життя Василь Стус твердо вірив, що звернеться до народу своїм словом, що народ його почує. І його поезія залунала в Україні, її почули, в неї вслухаються.
День памяті загиблих захисників України









День Незалежності України












День Державного Прапора



#калейдоскоп_книжкових_новин




Серпень - час трьох свят: Медовий Спас, Яблучний Спас і Горіховий Спас













Шевченківські дні 🇺🇦
















