НМТ 2024

НМТ-2024: Як все буде?

Незважаючи на те, що війна триває, випускники шкіл мають складати іспити та вступати до вищих навчальних закладів. Саме ці хлопці та дівчата сьогодні є майбутнім України. Від їхніх успіхів у навчанні залежить, чи матиме наша держава справжніх фахівців, що будуть розбудовувати зруйновану країну. Допомагаючи визначитися з форматом майбутніх випробувань, Міністерство освіти України вже оприлюднило основну інформацію щодо вступних іспитів майбутнього року.

Готуємося до НМТ 2024 з ЗНО Грант

 

Знов НМТ. Чому саме?

Питання, ЗНО чи НМТ буде в 2024 році, є майже риторичним. Адже війна не закінчується, вимагати від випускників проходити випробування протягом кількох днів нерозумно, це може наразити їх на небезпеку. Отже, за рішенням уряду в 2024 році знов буде проводитися національне мультипредметне тестування (НМТ).

Нагадуємо, що в порівнянні із ЗНО мультипредметне тестування є дещо простішим. Це стосується не переліку тем та складності запитань (програма одна й та саме для НМТ і ЗНО), а скоріш самої процедури.

Перевірка знань буде відбуватися в один день, на виконання всіх завдань відводять чотири години з перервою між першими і останніми двома годинами.

Предмети та терміни проведення сесій НМТ 2024

Більшість випускників дуже хочуть дізнатися, які предмети потрібно складати в 2024 році, адже ця інформація дозволить найбільш якісно та ефективно підготуватися до випробувань. НМТ 2024 пройде за формулою «3+1», тобто потрібно пройти тестування з трьох обов’язкових предметів та одного за вибором.

У НМТ 2024 передбачені такі обов’язкові предмети:

  • українська мова;
  • математика;
  • історія України.

Вибір саме цих дисциплін працівники МОН обґрунтовують так:

  • без знання української мови взагалі не може бути самовизначення молоді як українців, громадян держави. Добре володіння державною мовою є базовою вимогою до свідомого громадянина, майбутнього фахівця та потенційного захисника (захисниці) України;
  • математика як наука формує логічне мислення, вміння оперувати простими та складними формулами для розрахунків як у професії, так і в житті;
  • історія країни дає основу самосвідомості, дозволяє встановлювати зв’язки між причинами та наслідками, допомагає розвивати критичне мислення та прогнозувати майбутнє.

Щодо додаткової дисципліни, то в переліку є біологія, фізика, хімія, географія, іноземна мова, українська література (для філологів). Торік географія не входила до переліку предметів, тестування з яких можна проходити за власним вибором. Так само після перерви «повернулася» українська література як окремий предмет.

Зверніть увагу на те, що в НМТ 2024 предмет за вибором (окрім іноземної мови та української літератури) та історію України можна складати мовою національної меншини: польською, угорською, румунською чи кримськотатарською. Звісно, така опція буде доступною лише для школярів, які здобували освіти саме цією мовою, або для тих, кому питання мови в даному випадку є принциповим. Утім, працівники МОН рекомендують концентруватися на підготовці та проходженні тестів українською мовою, адже навчальний процес у вишах буде проходити саме державною мовою.

Російською мовою тести не перекладатимуть!

Предмети, які можна складати не українською мовою

При цьому НМТ з математики та української мови (природно!) складаються виключно державною мовою.

 

Чи є зміни в програмі ЗНО/НМТ 2024

Програма підготовки до НМТ з української мови лишається незмінною з 2018 року, те ж саме стосується програми з математики (останні зміни в 2019 році), історії України, а також більшості інших предметів. Утім, міністр освіти Оксен Лісовий наголосив на тому, що в історії країни для теперішніх випускників найбільш важливим є період з шістнадцятого сторіччя до сьогодення, оскільки саме в цей час формувалися передумови для війни, що триває. Отже, питання НМТ з історії України будуть відноситися саме до цього проміжку часу.

Рекомендуємо пройти пробне тестування з усіх предметів, а також скористуватися онлайн-тренажерами. Нагадуємо, що й сама підготовка до тестування може проходити онлайн. Особливо це актуально для людей, що не можуть дістатися до своїх навчальних закладів чи знаходяться в небезпеці.

Ще одна важлива деталь: незважаючи на те, що програми з предметів не змінювалися останні роки, варто враховувати актуальні зміни в правописі. Для цього рекомендуємо користуватися тільки актуальними матеріалами для підготовки, які доступні здебільшого не в мережі (у вільний доступ вони потраплять пізніше), а на спеціалізованих курсах підготовки до ЗНО/НМТ.

 

Формат проведення

Вище вже сказано, що, обираючи, ЗНО чи НМТ у 2024 році будуть проходити випускники, Міністерство освіти насамперед орієнтувалося на безпекові чинники.

Отже, саме задля безпеки абітурієнтів іспити будуть тривати лише один день для кожного вчорашнього школяра, але цей день не буде єдиним для всієї країни. У кожному регіоні та місті буде визначено власну дату проведення тестування, її повідомлять учасникам через сповіщення в особистому кабінеті.

Безпекові умови НМТ 2024

 

Тести, як торік та позаторік, будуть проходити онлайн, за допомогою спеціальної програми, у тимчасових екзаменаційних центрах. Розташування та кількість центрів також буде оголошено згодом, обрати оптимальний варіант місця тестування можна буде в особистому кабінеті. Найімовірніше тимчасові центри будуть також за кордоном. На жаль, немає впевненості в тому, що на момент проведення НМТ 2024 безпекова ситуація в Україні дозволить всім випускникам повернутися додому.

Тимчасові екзаменаційні центри за кордоном

Терміни проведення основної та додаткової сесії ще остаточно не визначені, але вже відомо, що тестування розпочнеться в травні. З урахуванням цієї інформації, краще не відкладати все «на потім» і починати готуватися до НМТ якнайшвидше. Більш ранній початок випробувань обґрунтовано тим, що складати чотирьохгодинний тест в дві зміни неможливо, також треба враховувати можливість тривалих повітряних тривог. Отже, в кожну сесію на тестування буде відведено більше днів.

Зважте на те, що запланована перерва між двома частинами тестування буде невеличкою, лише 20 хвилин. Це не повноцінний відпочинок чи час на те, щоб поїсти. Ймовірніше перерва розрахована на задоволення гігієнічних потреб та хоча б коротку «розумову паузу» між різними блоками тестування.

Мешканцям окупованих територій та вступникам з обмеженими можливостями нагадуємо: в 2024 році, як і в попередні роки, можна буде вступати до вишу на базі індивідуальної співбесіди. Також планується зберегти випробування в форматі творчого конкурсу для деяких спеціальностей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *